Nyttig tid
2013-03-31 19:47:01
Kategori: Min dag
Den här helgen... Jag älskar den. Jag behövde den. Städa, dona och umgås med Rickard. Hoppas alla haft en sån underbar påsk som jag!
Kommentera här # 2
Bilder ur livet
2013-03-30 23:07:00
Kategori: Hemma hos oss
Från den senaste veckan. Några nya händelser...


...införskaffade mig ännu en sak till fruktkorgen, en iphone 5 för att vara exakt. Håller på att lära mig den för fullt, men hittills älskar jag den.

...Gjorde slag i saken och fixade mig en sänghimmel a la Linda-Pauline-inspiration. Nu ligger hon på förlossningen så vi håller tummarna för att allt ska gå bra! ♥

...Donnorna har då godkänt den!




Kommentera här # 0
3 dagar
2013-03-25 20:47:00
Kategori: Min dag
Idag har varit en sån där måndag som man inte vill vara med på. Man vill bara krypa hem på knä, lägga sig under täcket och bara fortsätta sova. Varje minut har haft ett syfte, ett måste att lösa det, det, det och helst det andra också. Väl här hemma kommer jag ihåg minst fem saker jag glömde göra, trots att jag blev tvungen att avboka eftermiddagsmöten.
Jag har däremot äran att få umgås med fantastiska människor. Inte bara mina kollegor, utan min fina grupp deltagare som gör att solen skiner lite extra. Har knappt hunnit se dem idag! Halv tio hade jag högre puls än när jag är spurtar sista biten på halvmilen på crosstrainen och det var den dagen. Det är galet ibland. Galet.
Det positiva med den här veckan är dock tre dagar. Fredag, lördag och söndag. De dagarna kommer jag (snälla snälla, låt inget hända) få spendera med mitt livs kärlek. Jag minns inte senaste gången vi fick två sammanhängande (allra mindre tre!) dagar tillsammans. Jag ska inte jobba med företaget, jag ska stänga av telefonen och datorn och jag ska göra det som räknas mest här i livet - vara med min familj. Älskade Rickard, Picky och Selma. Rickards schema är också galet. Han jobbar inte, han råkar bara vara hemma ibland. Typ. Jag har en närmare relation med honom i TV-rutan än han som är gjord av kött och blod och som får mitt hjärta att slå ett extra slag. I helgen fick jag rå om mina föräldrar också. Man måste stanna upp. Pausa. Leva och inte bara hålla sig vid liv, ovanför ytan med nästippen.
Fredagens utbildningar fick mig att öppna upp ögonen. Att tänka. En föreläsare som var sjuksköterska i grunden sa:
När jag frågade vad man ångrade mest när man låg och inväntade döden svarade alla samma sak:
1. Att jag jobbade så mycket
2. Att jag inte spenderade nog mycket tid med familjen
3. Att jag försökte leva ut någon annans dröm
Andas. Glöm för tusan inte att andas. Och älska. Älska dina nära och låt dem veta hur värdefulla de är.

Kommentera här # 0
Mitt liv just nu
2013-03-11 20:10:00
Kategori: Min dag
Jag saknar nästan att blogga. Men bloggen har mer känts som en börda än något kul på senaste. Dessa veckor i mitt liv just nu är helt vansinniga. Det är kul, men samtidigt väldigt påfrestande.
Som idag, till exempel. Idag efter jobbet, lördag kväll och söndag morgon är de enda gångerna jag kommer hinna fråga Rickard om hur han mår.
Titta!
Måndag:
Jobb 8-17. Ta en promenad hem med Rickard efter jobbet. Vi åt på stan, sen gick vi en och en halv timme, en omväg hem. Nu ska jag redigera bilder och utforma reklamblad.
Tisdag:
Jobb 8-17. 18.00-20:30 Starta eget-kurs på Strykbrädan. 21.00 - redigera bilder och reklamblad.
Onsdag:
Jobb 8-17. Jobb 18- ca 20:30 på SF åt Apoteket hjärtat. 21:00 - 22:00 Grey's Anatomy. 22:00 - reklamblad
Torsdag:
Jobb 8-17. 17:15 - 19, redigera reklamblad. 19:00 - Hjälpa fin vän med dataprogram.
Fredag:
Jobb 8-17. TRÄNING från 17 - . Inga kvällsplaner (Rickard jobbar...)
Lördag:
Umgås med min Höna (Johanna).
Söndag:
Träning. Borde jobba på prislistor till företaget.
Sååå.... blogga... njaaa :S Men tänkt iaf säga Hej! :)

Kommentera här # 3
Grattis!!
2013-03-05 16:55:20
Kategori: Min dag
När jag inte bloggar...
2013-03-05 16:54:24
Kategori: Min dag